Reklama

Oddział w Legionowie

Oddział w Legionowie

20 lat

 

20 lat temu grupa entuzjastów kynologii podjęła ogromny wysiłek organizacyjny i utworzyła Oddział ZKwP w Legionowie. W naszej kronice pierwszy wpis oddaje emocje jakie towarzyszyły temu przedsięwzięciu: „Historia powstania naszego Oddziału na pewno nie jest taka stara i odległa jak historia psa, ale na pewno jest nie mniej interesująca. Ile trzeba siły, wiary i samozaparcia, aby utworzyć sprawnie działającą organizację z siedzibą i szerokim programem działania wie tylko ten, kto chociaż raz zrobił coś społecznie, bezinteresownie”.

Dwie wspaniałe osoby, śp. Bożenna Obidzińska oraz Hanna Sierzputowska rozpoczęły prace u podstaw, organizując już w 1994 roku szereg imprez kynologicznych i festynów w Legionowie. Ich praca nie poszła na marne i 25 października 1997 r. Zarząd Główny ZKwP powołał Oddział w Legionowo.

Początek działalności został wyznaczony na 1 stycznia 1998 r., a już 18 stycznia 1998 r. odbyło się I Walne Zgromadzenie Członków, na którym wybrano Zarząd, a ten na przewodniczącą desygnował kol. Bożennę Obidzińską.

                Pierwsze lata działalności charakteryzowały się podejmowaniem wyzwań o charakterze  organizacyjno-logistycznym – organizacja oddziału, siedziby, nabór członków, a nade wszystko nasze pierwsze wystawy oraz objęcie patronatem I Mistrzostw Polski Juniorów w Wyścigach Psich Zaprzęgów Junior Wkra Trophy’98 w Pomiechówku, co pozwoliło na przetarcie szlaków i pozyskanie wsparcia dla kolejnych przedsięwzięć. 16 maja 1999 r. zorganizowaliśmy naszą pierwszą wystawę – I Krajową Wystawę Pinczerów, Sznaucerów, Molosowatych i Psów Pasterskich, a 3 października 1999 r. I Krajową Wystawę Psów Rasowych w Nowym Dworze Mazowieckim, w której wzięło udział 1156 psów.

Wystawy te dały początek naszej przygodzie wystawowej, która trwa do dzisiaj. Cyklicznie organizujemy wystawy klubowe i krajowe poszczególnych ras i grup, a dwa razy w roku krajową wystawę dla wszystkich psów rasowych. Dodajmy, że nasze wystawy są jednymi z najliczniejszych w kraju, a w rekordowym 2007 roku zostało zgłoszonych 1717 psów!!!

Dalszy rozwój Oddziału, którym kierowała w kolejnych latach kol. Bożenna Obidzińska, a od 2001 r. kieruje kol. Zofia Tosiak, to przede wszystkim doradztwo kynologiczne, wszechstronna pomoc dla hodowców i wspieranie inicjatyw na rzecz rozwoju hodowli psa rasowego w Polsce. Jesteśmy obecni na różnego rodzaju festynach, pokazach, gdzie staramy się propagować idee ZkwP. Wspieramy także organizatorów Międzynarodowego Konkursu Sygnalistów i Muzyki Myśliwskiej oraz Międzynarodowego Konkursu Twórczości Plastycznej Dzieci i Młodzieży „Dziecko i Pies”. Patronujemy także imprezom organizowanym przez nowodworskie schronisko dla psów, prowadzone przez Fundację Przyjaciele Braci Mniejszych.

                Mamy również prężnie działających instruktorów szkolenia psów, którzy od wielu lat prowadzą szkolenia w zakresie PT, BH, IPO i psa stróżująco-obronnego. Kol. Anna i Robert Majewscy, bo o nich tu mowa, poszczycić się mogą setkami wyszkolonych owczarków niemieckich, dogów, sznaucerów, wyżłów, rottweilerów czy dobermanów. Co ciekawe, do grona psów posiadających tytuł PT-1 dołączyły ostatnio dalmatyńczyki i jamniki długowłose, które jak się okazuje są doskonałym „materiałem” do szkolenia.

                Nie zapominamy także o codziennej działalności Oddziału. To dzięki sprawnej i profesjonalnej pracy kierownika Oddziału kol. Jolanty Jurkowskiej nie zgubiliśmy się w tonach korespondencji, rodowodów, zgłoszeń miotów itp. To właśnie kol. Jurkowska prowadzi sekretariat wystawy i przyjmuje Państwa na wystawie jako pierwsza.

                Nasz Oddział to przede wszystkim wspaniali ludzie, którzy swoją pasję przekazują kolejnym pokoleniom młodych kynologów. Cieszymy się, że wśród naszych członków jest coraz więcej asystentów kynologicznych, którzy – mamy nadzieję – wkrótce staną w ringu jako sędziowie.

                Wszystkim, którzy przyczynili się do utworzenia Oddziału, a potem tworzyli i nadal tworzą jego historię serdecznie dziękujemy.

Serdecznie dziękujemy także sędziom kynologicznym, którzy wspierają nas przez te 20 lat.